piątek, 5 marca 2021

Part I; Rachów 14.09 ~22.09.2018

Moja tropa kapryśnie się pisze: to zygzakiem kluczy, jakby od kuli bieżała, to krąży-kołuje wytrwale z nosem przy ziemi, to w esach-floresach się gmatwa (jak w czasie zaprzeszłym),    to blaknie i zanika w jakimś trzęsawisku, by po chwili się wynurzyć z drugiej strony, to zastyga w błocie twardniejącym od mrozu, aby wiosną rozpłynąć się w roztopie, to w słowach się odciska, to w odciskach palców, na papierze lub na piachu. Moja tropa omija ludzkie skupiska i wyświechtane frazy, czmycha zarówno od wrzawy nagonki, jak i od zgiełku podbijanego bębenka, unika miejsc zbiorowych kultów i masowej rozrywki, szybkiego jadła, głośnych kurortów, modnych zabytków i pustych gestów, nie znosi świateł wielkiego świata i z dala obchodzi watahy fanów - czy to Małysza, czy Wielkiego Brata - na ich widok jeży się i skręca w bok. Moja tropa często mnie zawodzi na bezludzie …

Mariusz Wilk - „Wołoka”


Rakhiv - to już nie Czarnohora a jeszcze nie Zakarpacie

 

Rachów to dobry punkt do ataku na Howerlę, ale przede wszystkim Popa Ivana Marmoroskiego. Leży na uboczu i wystarczy wysiąść z pociągu by poczuć To!!! Tempo życia zwalnia tu diametralnie i co bardziej wyczulony ktoś rozumie, że wielkomiejski pośpiech tu mają za nic. Życie toczy się swoim torem... Strasznie polubiłem to małe miasteczko, choć ma swoje plusy i minusy. Chociażby zimą - przez to, że leży w kotlince - wtedy tam gdzie jest najniżej nad rzeką Cisą, smog jest taki, że można go kroić nożem. 


Rzeka Cisa w Rachowie


 Flagi na rahivskim ratuszu

Jest jeszcze jedno co mnie uwiera, będąc na zachodzie UKR. Nad ratuszem w mieście Rachów wisi banderowska flaga, obok tej oficjalnej niebiesko-żółtej. Barwy tych, którzy czynnie uczestniczyli w zagładzie Żydów i ludobójstwie dokonanym na ludności polskiej. Dziś mają być bohaterami i przewodnikami narodu ukraińskiego. Aż się ciśnie na usta – jaki naród, tacy bohaterowie.

W tym mieście w odległości około kilometra na północ od centrum umiejscowiony jest żydowski cmentarz, posadowiony w malowniczej dolinie potoku. Świadczy to o nie małej populacji przed II wojną światową wyznawców Tory. Co się z nimi stało po 1939 roku nie trudno się domyśleć. Niemcy doskonale wykorzystywali zaangażowanie w eksterminacji tego narodu Litwinów, Łotyszy czy Ukraińców, którzy bardzo gorliwie pomagali Niemcom w masowym uśmiercaniu Narodu Żydowskiego. Nota bene, to co się działo np. w czasie likwidacji getta we Lwowie, przechodzi wszelkie pojęcia ludzkiego okrucieństwa. Tylko jeden krok i … Wśród działaczy OUN/UPA, pewnie już w 1942 roku panuje coraz silniejsze przekonanie, że skoro udało się usunąć Żydów, trzeba spróbować z Polakami, zanim przyjdą Sowieci. Od kwietnia 1943 roku zaczynają się zorganizowane napady na osiedla polskiej ludności. Jedna z pierwszych takich akcji ma na cel Janową Dolinę . Jest Wielki Piątek, 23 kwietnia 1943 roku. Fala niewyobrażalnej zbrodni rozlała się na całą zachodnią Ukrainę ...

A dziś mnożą się pomniki Bandery po ukrainskich miastach i miasteczkach a czarno-czerwone flagi powiewają nad nie jednym ratuszem. Owszem, Ukraińcy powiedzą, że to bohaterowie, ponieważ walczyli z Sowietami i do takiej genezy będą się odwoływać, ale przecież nie da się zaprzeczyć faktom i całkowicie pominąć to co robili z Żydami i Polakami. Tacy to bohaterowie ...